Prohodul Domnului

April 17 @ 6:00 pm - 9:30 pm

! Având in vedere contextul in care ne aflam, slujbele noastre vor fi
transmise pe platforma ZOOM si pe Facebook pe grupul Parohiei noastre ............, Trimițând mesajul “Nădăjduind vom dobândi” la telefon 07743785472 veți fi înscriși in grupul de rugaciune WhatsApp al parohiei.

În Sfânta şi Marea Vineri, in toate bisericile ortodoxe, se săvârșeste Denia Prohodului Domnului. Versurile Prohodului au fost compuse de Sfântul Ioan Damaschin. Textul Prohodului este impărțit, ca structură, in trei părți, prima parte având 73 de strofe, a doua parte 60 de strofe si a treia parte 43 de strofe. Prima strofă a fiecarei stări este reluată și la sfârșitul ei.

April 17
6:00 pm - 9:30 pm