Sfânta Liturghie (Sâmbătă, săptămâna 24 dupa Rusalii)

9th November 2019 @ 9:00 am - 1:30 pm

Biserica ‘Sf Treime’, Taunton 15 Trinity St
Taunton, TA1 3JG

În vremea aceea trecea Iisus sâmbăta prin semănături, şi ucenicii Lui smulgeau spice, le frecau cu mâinile şi mâncau. Dar unii dintre farisei au zis: De ce faceţi ce nu se cade a face sâmbăta? Şi Iisus, răspunzând, a zis către ei: Oare n-aţi citit ce a făcut David când a flămânzit el şi cei ce erau cu el? Cum a intrat în casa lui Dumnezeu şi a luat pâinile punerii înainte şi a mâncat şi a dat şi însoţitorilor săi din ele, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoţii? Şi le zicea: Fiul Omului este Domn şi al sâmbetei. Iar în altă sâmbătă, a intrat El în sinagogă şi învăţa. Şi era acolo un om a cărui mână dreaptă era uscată. Dar cărturarii şi fariseii ÎI pândeau de-l va vindeca sâmbăta, ca să-I găsească vină. Însă El ştia gândurile lor şi a zis omului care avea mâna uscată: Ridică-te şi stai în mijloc! El s-a ridicat şi a stat. Atunci Iisus a zis către ei: Vă întreb pe voi, ce se cade sâmbăta: A face bine sau a face rău? A mântui un suflet sau a-l pierde? Şi, privind împrejur pe toţi aceştia, i-a zis: Întinde mâna ta. Iar el a făcut aşa, şi mâna lui s-a făcut la loc sănătoasă, ca şi cealaltă.

9th November 2019
Biserica ‘Sf Treime’, Taunton 15 Trinity St