Sfintele Paști (a doua zi)

20th April 2020 @ 9:30 am - 12:00 pm

Ev. Ioan 1, 18-28

Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodată; Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut. Şi aceasta este mărturia lui Ioan, când au trimis la el iudeii din Ierusalim, preoţi şi leviţi, ca să-l întrebe: Cine eşti tu? Şi el a mărturisit şi nu a tăgăduit; a mărturisit: Nu sunt eu Hristos. Şi ei l-au întrebat: Dar cine eşti? Eşti Ilie? Şi a zis el: Nu sunt. Eşti tu Prorocul? Şi a răspuns: Nu. Deci i-au zis: Cine eşti? Ca să dăm un răspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine însuţi? El a zis: Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: «Îndreptaţi calea Domnului», precum a zis Isaia prorocul. Şi trimişii erau dintre farisei. Şi l-au întrebat şi i-au zis: De ce botezi, deci, dacă tu nu eşti Hristos, nici Ilie, nici Prorocul? Ioan le-a răspuns, zicând: Eu botez cu apă; dar în mijlocul vostru Se află Acela pe Care voi nu-L ştiţi, Cel care vine după mine, Care înainte de mine a fost şi Căruia eu nu sunt vrednic să-I dezleg cureaua încălţămintei. Acestea se petreceau în Betabara, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan.

20th April 2020