Mirungerea este acea Taină prin care noul botezat, îndată după botez, primeşte harul Duhului Sfânt, spre a se întări şi spori în noua viaţă dobândită prin Botez.

„Iar Cel Care ne întăreşte pe noi… şi ne-a uns pe noi este Dumnezeu, Care ne-a şi pecetluit pe noi” (II Corinteni 1, 21- 22).

Rânduiala Mirungerii

Spre deosebire de bisericile apusene (ex: romano-catolică și anglicană), unde confirmarea este în mod tipic rezervată celor maturi (sau vârsta rațiunii), în Biserica Ortodoxă mirungerea este aplicată în mod normal copiilor imediat după botez și imediat (sau la scurt timp) înainte de primirea primei Sfinte Împărtășanii de către o persoană.

Mirungerea se face prin ungerea noului creștin cu Sfântul Mir (după grecescul myron) care este ulei sfințit în condiții speciale. Sfântul Mir este un amestec de 40 de substanțe aromate și ulei pur de măsline (Gialopsos, 35). Pregătirea și sfințirea lui se face de către episcopii delegați de Sfântul Sinod al unei Biserici locale. Creștinul este uns cu acest ulei în semnul Sfintei Cruci pe frunte, ochi, nări, gură, urechi, piept, spate, mâini și picioare. De fiecare dată când unge cu sfântul mir, preotul spune Pecetea Darului Duhului Sfânt.